Konference a výstava SIGGRAPH je hlavní událostí v počítačové grafice a 'spřátelených oborech'. Organizátoři této konference umožňují studentům (i PhD studentům) zůčastnit se SIGGRAPHu jako tzv. SV - Student Volunteer, tj. studentský dobrovolník. Je to jedna z nejlevnějších a nejzajímavějších možností, jak se této velkolepé akce zúčastnit. Organizátoři dobrovolníkům jako odměnu za vykonanou práci nabízejí neomezený přístup na všechny akce související s konferencí a vybraným dobrovolníkům z dalekých států dokonce zajišťují ubytování a přispívají na cestovné.
V roce 2006 jsem měl to štěstí být vybrán z velkého množství uchazečů a navštívit jako dobrovolník SIGGRAPH'06 v massachusettském Bostonu (šance na přijetí jsou výrazně pod 50%). Moje zkušenost je výborná a každému doporučuji to vyzkoušet. Velmi zajímavé je vidět organizaci SIGGRAPHu "zevnitř", setkávat se a spolupracovat s řadou zajímavých lidí z různých konců světa. Příjemné je také to, že po celou dobu na Vás většina lidí nahlíží tak, že i díky Vám tato úžasná akce může fungovat. Organizátoři Vám děkují nejen v úvodních a závěrečných projevech, ale i formou různých sponzorských darů, SV tombol, příležitostného občerstvení a dalších pozorností.
Jak to vlasně probíhá? Prvním krokem je vyplnění poměrně důkladného formuláře (SV application form) na webových stránkách konference (viz www.siggraph.org). Abyste od SIGGRAPHu dostali finanční podporu na ubytování a cestovné, musíte se upsat, že odpracujete alespoň 30 hodin. To je poměrně hodně, a tak určitě neuvidíte celou konferenci z pohledu 'návštěvníka', občas prostě budete pracovat. Některé práce nejsou úplně povznášející (např. motání posterů příští konference -počítá se s plakátem snad pro každého návštěvníka a návštěvníků jsou desítky tisíc...), některé práce jsou naopak velmi dobré (např. dozor na přednáškách, výpomoc na výstavištích typu emerging technologies, guerilla studio, apod.). Velmi dobrá taktika je naplánovat si práci na dny před a po skončení konference - a tak si část pracovní doby přesunout mimo přednášky a jiné akce.
Obecně platí, že domluvit se dá v podstatě cokoli (a všechno má svá jasně daná pravidla). Pravidlem č. 1 pro dobrovolníka však je, že nic není na 100% zaručeno - o tom kdy a kde bude člověk pracovat rozhodují manažeři dobrovolníků. Změny v rozvrhu prací se dějí, ale ne běžně - řada dobrovolníků si odpracuje svoje směny přesně podle předem daného rozvrhu.
Příspěvek na cestovné a ubytování: o tom, jestli Vám pořadatel zajistí ubytování v místě (max. 6 dní) a jestli dostanete (a jak vysoký) příspěvek na cestování (max. 50% nákladů, které doložíte), se dozvíte zároveň s oznámením o výsledcích výběrového řízení na SV. Důležité je, že veškeré příspěvky máte pouze přislíbené, nikoli garantované! Pořadatelé si vyhrazují právo odebrat Vám tyto příspěvky pokud se nedostavíte včas na směnu, způsobíte nějaké problémy, apod. Moje zkušenost je velmi pozitivní, vše co jsem měl slíbeno bylo na 100% splněno a vyplaceno poslední den konference.